Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00
Jak założyć hotel lub pensjonat? Formalności, reklama, wyposażenie
2018-05-09Dostrzegasz potencjał branży hotelarskiej i zastanawiasz się, jak otworzyć hotel lub pensjonat? To duże przedsięwzięcie i dlatego trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Założenie hotelu warto poprzedzić stworzeniem planu, który będzie następnie konsekwentnie realizowany.
Jak założyć hotel – krok po kroku
Zamiast pytać, czy hotel to dobry biznes, myślisz o jego uruchomieniu? Powinieneś wiedzieć, że zagadnienie hotelarstwa jest obszerne. Poniżej znajdziesz jednak ogólne wskazówki, które będą pomocne w stworzeniu planu działania. Każdą z poniższych kwestii powinieneś zgłębić we własnym zakresie, aby rozwiać swoje wątpliwości i zwiększyć szanse powodzenia inwestycji.
Jak otworzyć hotel? Podstawowe informacje
W pierwszej kolejności musisz zdecydować, jaki obiekt chcesz otworzyć. Aktualnie obowiązujące przepisy wyróżniają kilka grup obiektów hotelarskich – wśród nich są m.in. hotele, motele, pensjonaty i schroniska. Planujesz otworzyć hotel? Taki obiekt musi:
-
Mieć przynajmniej 10 pokoi (jedno- lub dwuosobowych), a na jego terenie muszą być świadczone usługi związane z pobytem klientów, np. w hotelu musi funkcjonować restauracja lub SPA
-
Uzyskać zaszeregowanie obiektu, np. jako obiekt cztero- lub pięciogwiazdkowy – zaszeregowanie jest odpłatne
-
Uzyskać wpis do ewidencji obiektów hotelarskich – ewidencja jest jawna, a do jej prowadzenia upoważniony jest marszałek województwa
Zastanawiasz się, jak otworzyć własny pensjonat lub jak założyć własny hostel? Zasady są podobne – również będziesz musiał spełnić wymagania formalne.
Jak założyć własny hotel? Kwestia formy działalności
Pytanie, jak otworzyć hotel, to również pytanie o formę działalności. Masz dwie możliwości – są to:
-
Jednoosobowa działalność gospodarcza – będziesz prowadził działalność pod swoimi danymi i jednocześnie odpowiadał za stworzony biznes całym majątkiem
-
Spółka – możesz zdecydować się na spółkę cywilną lub handlową, np. spółkę z o.o. Wybór spółki z o.o. sprawi, że Twoja odpowiedzialność finansowa będzie ograniczona
Formę prowadzenia usług hotelarskich powinieneś skonsultować z doradcą podatkowym. Ten specjalista szczegółowo wyjaśni Ci różnice między poszczególnymi formami prowadzenia działalności i wskaże najkorzystniejsze rozwiązanie.
Własny hotel – forma opodatkowania
Formy prowadzenia działalności gospodarczej nie powinieneś mylić z formą opodatkowania. Jeżeli zastanawiasz się, jak założyć hotel, schronisko lub pensjonat, będziesz musiał zdecydować, która z dostępnych form opodatkowania (zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.
Zanim zdecydujesz się na założenie hotelu i zadeklarujesz formę opodatkowania, powinieneś skonsultować się ze wspomnianym już doradcą podatkowym. To, czy korzystniejsze będą zasady ogólne, czy choćby podatek liniowy, zależy od dokonanych przez Ciebie założeń, w tym przewidywanych przychodów i kosztów.
Założenie hotelu – o czym należy jeszcze pamiętać?
Jeżeli zastanawiasz się, jak założyć hotel krok po kroku, kolejną oprócz wskazanych powyżej kwestii jest reklama. Aby dotrzeć do jak największego grona potencjalnych klientów, konieczne będzie np. stworzenie strony internetowej. W zależności od budżetu przeznaczonego na reklamę możesz też:
-
Współpracować z serwisami służącymi do rezerwacji zakwaterowania online, np. Booking.com
-
Reklamować się na wybranych portalach lub w mediach społecznościowych
-
Nawiązać współpracę z agencją reklamową, która w kompleksowy sposób zajmie się działaniami marketingowymi
Równie ważne jest zadbanie o spójną identyfikację wizualną. Pomóc w tym może wyposażenie hoteli i restauracji z nadrukiem, np. logo. Istotna jest także komunikacja z klientami. Musisz m.in. szybko odpowiadać na pytania pojawiające się w mediach społecznościowych i dostosowywać swoją ofertę do potrzeb gości.
Czy hotel to dobry biznes?
Hotel może być intratnym biznesem, przy czym wiele zależy od sposobu jego prowadzenia. Jeżeli obiekt powstanie w dobrej lokalizacji, zadbasz o przyjazną atmosferę i stworzysz profesjonalny zespół, masz szansę utrzymać się z prowadzenia tej działalności.
Pamiętaj też, że dobre przygotowanie to nie wszystko – wiele dowiesz się dopiero w praktyce.